Zpět na Starostlivosť o deti

Jak zvýšit přísun mateřského mléka odsáváním.

4 min.
Jak zvýšit přísun mateřského mléka odsáváním.

Je běžné, že kojící matky se ptají, jak zvýšit tvorbu mateřského mléka. Kromě častého kojení může skutečně pomoci jeho odsávání ke zvýšení tvorby mateřského mléka.

Systém nabídky a poptávky.

Pravidelné a časté používání odsávačky mateřského mléka k jeho odsávání z prsů vám může pomoci vytvořit, udržet nebo zvýšit jeho tvorbu. Je to proto, že tvorba mateřského mléka je založena na systému nabídky a poptávky. Takže čím více mateřského mléka odeberete, tím více se vám bude tvořit.
Ať už odsáváte vedle kojení nebo jen odsáváte, úplné odsátí mléka z prsů a stimulace odsávačkou povzbudí vaše tělo, aby vytvářelo více mateřského mléka.

Jak odsávání ovlivňuje tvorbu mléka.

Odsávání může být velmi důležitou strategií pro zvýšení tvorby mateřského mléka. Tyto tipy vám mohou pomoci zlepšit vaše šance na zvýšení zásob.

Používejte správnou odsávačku mléka

Použijte kvalitní elektrickou odsávačku mléka. Manuální odsávačka nebo malá elektrická nebo bateriová odsávačka je použitelná pro příležitostné odsávání, ale není dostatečně silná na to, aby vytvořila, udržela nebo zvýšila zdravou zásobu mateřského mléka. Odsávačka na dvě prsa současně může být dobrou investicí, zejména pokud děťátko nekojíte, ale krmíte ho výlučně odsátým mateřským mlékem, protože je to skvělá úspora času.

Používejte odsávačku mléka správně

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, postupujte podle pokynů výrobce o správném používání odsávačky a ujistěte se, že je v dobrém stavu a funguje správně.
Ujistěte se, že všechny části odsávačky jsou správně nainstalovány a část, která se přikládá na vaše prsa a bradavky, vám správně sedí.
Používání příliš velkých nebo příliš malých prsních kloboučků může vést k problémům s prsy, jako jsou bolavé nebo citlivé bradavky nebo poškozená prsní tkáň.

Příprava před odsáváním mléka

Než si začnete odsávat mateřské mléko, umyjte si ruce a vyberte si nádobu na uskladnění mateřského mléka, která vyhovuje vašim potřebám.
Odsávat mléko si budete 20 až 30 minut, takže je velmi dobré si najít pohodlné místo a pohodlnou polohu.
Během odsávání mléka můžete pociťovat žízeň nebo hlad, proto si vedle místa pro odsávání položte sklenici vody nebo džusu, než začnete. Bude snadné vzít si občerstvení a popíjet nápoj, budete-li jej mít na dosah. Vaše tělo potřebuje k produkci mléka spoustu tekutin a nějaké kalorie navíc.

Odsávejte si mléko často

Pokud vaše dítě pije z prsu, nejprve ho kojte a poté po každém kojení odsávejte. Ze začátku možná nebudete mít odsátého mléka mnoho, ale pokud budete prsa soustavně stimulovat odsáváním, vaše tělo by mělo dostat zprávu, aby vytvořilo více mléka.

Vyzkoušejte přímý kontakt s děťátkem

Pokud je to možné, odsávejte si mléko, když jste blízko svého dítěte, nebo jej dokonce držte. Když si odsáváte mléko a nejste v kontaktu se svým děťátkem, zkuste se uvolnit a myslet na něj. Dívání se na obrázek svého dítěte, poslech nahrávky jeho zvuků nebo pláče a držení kousku oblečení nebo přikrývky, která nese jeho vůni, může pomoci stimulovat váš reflex a rozproudit mateřské mléko.

Aplikujte vlhké teplo

Před odsáváním si položte na prsa teplou, vlhkou utěrku. Vlhké teplo může pomoci vyvolat tok mateřského mléka. To je obzvláště užitečné, pokud máte potíže se spouštěním mléka.

Odsávejte 10 až 15 minut na každém prsu

Odsáváte-li mléko postupně prs po prsu, překládejte si odsávačku z prsu na prs vždy, když se tok mateřského mléka zpomalí na několik kapek nebo se úplně zastaví.

Udržujte odsávačku a příslušenství čisté

Po každém použití postupujte podle pokynů výrobce k čištění a sušení odsávačky mléka a hadiček. Umyjte si prsní nástavce a nádoby na uchovávání mateřského mléka v horké mýdlové vodě. Potom je dobře opláchněte a nechte úplně vyschnout, aby byly připraveny k použití, když je budete potřebovat.

Pečujte o sebe a stravujte se správně

Když pečujete o vaše miminko vždy je toho hodně a tehdy je snadné dát sebe na poslední místo. Ale pokud se o sebe nestaráte, může to ovlivnit tvorbu mateřského mléka. Snažte se co nejlépe jíst dobře vyváženou stravu s extra kaloriemi, pijte hodně tekutin a odpočívejte, relaxujte.

Péče o ženu při kojení zahrnuje fyzické, emocionální a psychické aspekty. Je důležité, aby žena měla podporu a aby se její potřeby a pocity braly v úvahu během tohoto důležitého období pro ni a její dítě.

Ucho – Vynikajúce miesto na meranie teploty vášho dieťaťa
Mohlo by vás zajímat
Ucho – Vynikajúce miesto na meranie teploty vášho dieťaťa
Je používání dětského nočního světla dobré pro vaše dítě?
Je používání dětského nočního světla dobré pro vaše dítě?
Určitě si pamatujete, jak jste se v dětství báli tmy. Někteří dospělí tento strach nikdy úplně nepřekonali. Miminka se tmy nebojí. Ale někdy poté, co dítě dovrší dva roky, se začne rozvíjet strach ze tmy. Samozřejmě, ne všechny děti se bojí tmy, ale většina ano...
5 min.
Chráňte pokožku svojho novorodenca na jeseň.
Chráňte pokožku svojho novorodenca na jeseň.
Je tu opäť to ročné obdobie, kedy sa mení čas. V prírode je to obdobie zmien! Rôznofarebné lístie sa víri a padá na zem v poryvoch vetra. S padajúcim dažďom sa vytvárajú mláky, v ktorých si deti môžu užívať skákanie. A predsa... v tomto chladnejšom období je aj pokožka nášho bábätka vystavená vplyvom – ktoré môže jeseň priniesť.
8 min.