Zpět na Starostlivosť o deti

Je používání dětského nočního světla dobré pro vaše dítě?

5 min.
Je používání dětského nočního světla dobré pro vaše dítě?

Určitě si pamatujete, jak jste se v dětství báli tmy. Někteří dospělí tento strach nikdy úplně nepřekonali. Miminka se tmy nebojí. Ale někdy poté, co dítě dovrší dva roky, se začne rozvíjet strach ze tmy. Samozřejmě, ne všechny děti se bojí tmy, ale většina ano...

Bojí se vaše dítě tmy?

Vytvoření pohodlného prostředí pro spaní v dětském pokoji je prvořadé pro každého rodiče. Speciálně navržená noční světla vytvoří dokonale uklidňující atmosféru, při které dítě snadno usne a také se nezalekne, vzbudí-li se uprostřed noci.

Rodiče se často obávají, že jejich dítě by se mohlo bát tmy a noční světlo by jim pomohlo cítit se bezpečně. U miminek se v útlém věku nevyvíjejí tyto typy strachu, takže se rodiče obvykle nemusí obávat. Psychologové a další odborníci se domnívají, že důvodem, proč se miminka tmy nebojí, ale starší děti se bojí, je to, že se jim vyvíjí mozek, a proto se v jejich myslích začíná objevovat strach z ublížení. Tmavé místo může vypadat potenciálně škodlivě, zvláště když se rozvíjí dětská představivost.

Ve věku dvou let se děti rozvíjejí kognitivně a mají velmi živou představivost. Zcela tmavá místnost pro ně tedy může být děsivá. Proto mnoho dětí nechce spát v naprosté tmě, ale ani usnout, je-li zapnuto světlo. Naštěstí na to existuje řešení - noční světla. Noční světélka jsou také velmi užitečná pro rodiče při kontrole dětí, protože nemusí rozsvěcovat světlo nebo baterku a riskovat tak probuzení dítěte.

Jak noční světla ovlivňují miminka?

Světlo ovlivňuje spánek odlišně u dospělých au kojenců.

Jako dospělí máme plně vytvořen cirkadiánní rytmus. Když naše oči zaznamenají sluneční světlo, signalizují našemu mozku, aby uvolnil kortizol, hormon, který nám pomáhá zůstat aktivními a bdělými. Podobně, když slunce zapadne, naše oči zaznamenají absenci bílého světla, což signalizuje našemu mozku, aby uvolnil melatonin, hormon, který způsobuje ospalost a připravuje naše tělo k odpočinku.

Děti to mají jinak.

První tři měsíce po narození vaše děťátko nedokáže rozlišit den a noc. Jejich tělo přirozeně neprodukuje kortizol ráno a melatonin, když se setmí. Namísto toho tyto hormony získávají z mateřského mléka.
Když je vaše dítě vystaveno přímému slunečnímu záření během procházek nebo během spánku v kolébce před oknem, jeho tělo se pomalu začíná učit rozdíl mezi dnem a nocí. Avšak pokud je děťátko vystaveno jasným světlům a obrazovkám doma spolu s nočními světly může to působit jako překážka v tomto základním procesu.
Ve věku kolem čtyř měsíců začínají děti produkovat melatonin, hormon ospalosti, který pomáhá podporovat dlouhý spánek v noci. Aby si melatonin mohl dělat svou práci, je důležité vytvořit pro vaše dítě prostředí s nízkou stimulací, což znamená ztlumení světel tak, aby nebylo vystaveno žádnému modrému světlu z obrazovek.

Jak intenzita světla ovlivňuje spánek miminka?

Intenzita světla, které používáte, hraje významnou roli v tom, jak ovlivňuje vaše dítě – nejen barvu a jas, ale i jiná světla, kterým mohou být vaše děti vystaveny, zvláště během hodin před spaním.

Účinek nočních světel na miminka se liší v závislosti na věku dítěte a jeho citlivosti na světlo. Malé noční světlo může být pro některé děti v pořádku, ale pro jiné příliš stimulující a mohlo by jim bránit v klidném spánku.

Proč děti milují noční světla?

Samozřejmě, hlavní důvod, proč děti milují noční světla, je ten, že se cítí bezpečně, zvláště když jim povídáme nějaké pohádky před spaním. Tento typ světel vytváří uklidňující atmosféru, ideální pro upadnutí do klidného spánku. Není to však jediný důvod, proč bude dítě nadšeno, když mu koupíte noční světlo.

Noční světélka jsou velmi pěkně navržena a naleznete v nich model přesně podle vkusu vašeho dítěte. Dostupné jsou různé barvy, motivy a všechny ostatní funkce, takže naleznete přesně to, co hledáte. Existují také další funkce, jako jsou zvukové efekty, které budou pro dítě velmi zajímavé.

Nejlepší pro děti - Dětské noční světlo se zvuky a melodií.

Noční světlo vypadající jako plyšová hračka, ale s výrazně vylepšenými funkcemi může být pro dítě velmi oblíbenou hračkou a společníkem na spaní. Hudba a příjemné zvuky prokazatelně snižují hladinu stresu, uvolňují mozek a připravují jej ke spánku. Také hraní stejných písniček každý večer vytvoří velmi pozitivní rutinu, takže jakmile dítě tyto písničky slyší, začne v příštích minutách zívat a usínat.

Také osvětluje místnost promítáním hvězdné oblohy. Mění barvy, aby upoutalo pozornost vašeho dítěte a abyste mohli nepozorovaně odejít z pokoje a miminko pak usne.

Nočními světly mohou být také malé projektory.

Ty zařízení, která mají projektor, udělají ze stropu dětského pokoje hvězdnou oblohu nebo něco jiného, v závislosti na dostupných možnostech. Kromě toho, že vytvoří krásnou atmosféru, bude pro dítě i velmi zajímavá a uklidní ho, vzbudí-li se uprostřed noci, místo aby začalo plakat. Některá zařízení mají pouze jednu možnost, například hvězdnou oblohu, a některá vám dávají možnost změnit projekce, takže tato zařízení mohou vytvářet efekt oceánu, lesů, zvířat a podobně.

Noční světlo pro děti má řadu výhod. Hlavní výhodou je samozřejmě to, že vaše dítě bude moci klidně spát a nebude se bát tmy. A také noční světlo nebude rušit jeho cirkadiánní rytmus jako běžné světlo. Kromě těchto zjevných výhod jsou noční světla také skvělou dekorací.


Kolobežka pre batoľatá: Nový a vzrušujúci spôsob zábavy
Mohlo by vás zajímat
Kolobežka pre batoľatá: Nový a vzrušujúci spôsob zábavy
Kedy začať dieťa učiť na nočník?
Kedy začať dieťa učiť na nočník?
Použiť nočník a sám vykonať potrebu je prvý krok k nezávislosti v živote dieťaťa. Mnoho rodičov si však stále kladie otázku: ,,Kedy mám začať dieťa učiť na nočník?"Odpoveď nájdete ďalej!
4 min.
Jak zvýšit přísun mateřského mléka odsáváním.
Jak zvýšit přísun mateřského mléka odsáváním.
Je běžné, že kojící matky se ptají, jak zvýšit tvorbu mateřského mléka. Kromě častého kojení může skutečně pomoci jeho odsávání ke zvýšení tvorby mateřského mléka.
4 min.